Budeme společně slavit velikonoce?

05.01.2025

Většinu z nás rozdílné datum velikonoc nijak nevzrušuje - pravoslavní jsou daleko... Ale nejsou, máme jich i u nás destítky tisíc, v Teplicích mají kostel hned vedle našeho katolického, a bývá o nedělích a svátcích plný. A navíc - východní datum využívá i řeckokatolická církev. Neměli bychom se tedy vzdávat naděje, že se na společném datu velikonoc jednou domluvíme.

Po staletí se v ekumenické agendě objevuje jedno téma: otázka společného data Velikonoc pro východní a západní církve. Vzhledem k současným světovým problémům se může zdát bezvýznamná. Přesto se papež František a ekumenický patriarcha Bartoloměj již dlouho snaží, spolu s mnoha dalšími církvemi a společenstvími, najít řešení.

Právě skutečnost, že jde o téma tak nepodstatné, je pro ekumenismus o to nepříjemnější. Pokud se křesťané nedokážou shodnout ani v tom, kdy slavit svůj největší svátek, jak můžou pokročit v dalších, skutečně zásadních otázkách? A jak potom můžou společně vydávat svědectví?

Datum Velikonoc už déle rozděluje křesťanství, než ho sjednocovalo. Standardizovaný způsob výpočtu, který stanovil Nicejský koncil v roce 325, se ustálil až v 8. století – a platil jen do gregoriánské reformy kalendáře v roce 1582. Východní církve si však dodnes ponechaly pro výpočet pohyblivých svátků původní juliánský kalendář.

Iniciativa Druhého vatikánského koncilu přijmout společné pevné datum Velikonoc zůstala nevyslyšena, stejně jako návrh papeže Františka z roku 2015 přijmout v katolické církvi pravoslavné datum. Ani návrh Ekumenické rady církví nebyl přijat, protože jakýkoli posun k astronomicky přesnějším metodám výpočtu by pro východní církve znamenal větší odchylky od tradičního data než pro západní církve. Pravoslaví je rozděleno v názoru na to, jak by se mělo k otázce data postavit. Proto zatím není možná žádná dohoda, která by všechny sjednotila.

Letos slaví celé křesťanstvo Velikonoce společně 20. dubna. Není to úspěch ekumenických jednání ani církevní diplomacie, ale náhodná shoda vycházející z matematické nutnosti. Je to však shoda vysoce symbolická: slavíme totiž zároveň 1700. výročí nicejského koncilu. To by nás mělo motivovat k tomu, aby se rok 2025 stal rokem velkého ekumenického úsilí – protože svět potřebuje silné společné svědectví křesťanů více než kdy jindy.

(Podle článku Felixe Neumanna na katholisch.de)