Spiritualita

Dívám se nejen na svět kolem sebe, ale také do svého nitra. Hledám Boha a snažím se žít s ním, v rámci svých možností a podle úrovně svého poznání. V této sekci nabízím své texty z oblasti duchovního života.

Tento článek je součástí sborníku ODVAHA BÝT CÍRKVÍ, který sestavil Anastáz Opasek, OSB. Obsahuje třicet kratších textů od českého teologa Josefa Zvěřiny ze sedmdesátých let minulého století. Sborník byl vydán v nakladatelství Opus bonum v Mnichově v roce 1981.

Další příspěvek k tématu náboženství a spirituality, tentokrát podle knihy Gisberta Greshake: Nacházet Boha ve všech věcech (český překlad Zvon 1996, německy 1986).

Kdysi dávno, v roce 2005, mně kdosi položil otázku, zda existuje spiritualita bez Boha. Vznikl z toho rozhovor pro jakýsi časopis (už nevím jaký...). Od té doby prošlo toto téma širokou reflexí i diskusí na různých úrovních. Myslím, že není na škodu přečést si moje tehdejší vyjádření, a srovnat si ho s tím, jak se na tuto věc díváme dnes....

Překvapilo mě, s jak velkým zájmem se setkaly moje citace z knihy Bruna Moriho Křesťanství bez náboženství. Proto dnes přináším další úryvky a věřím, že pro vás budou inspirací k novému promýšlení víry. (Zdůrazňuji, že jde o amatérský překlad s využitím google překladače.)

Loni jsem si v Římě koupil knížku Per un cristianesimo senza religione; Ritrovare la "Via" di Gesú di Nazaret (Křesťanství bez náboženství; Znovu objevit "Cestu" Ježíše z Nazareta) od italsko-kanadského kněze a teologa Bruna Moriho. Čtu ji už podruhé a nacházím v ní mnoho pohledů, které jsou mi blízké a sám bych je neuměl tak výstižně formulovat -...

Tento text vychází ze skutečného lidského příběhu. Napsal jsem ho před deseti lety do knížky Dotýkat se vrcholů, a vybavil jsem si ho v podledních týdnech a dnech, kdy prožívám intenzivní kontakt s přírodou.

Právě jsem prožil pár dnů na Božím Daru, v nádherném jarním počasí jsem chodil po české i německé straně Krušných hor. Vybavil jsem si přitom texty, které jsem kdysi na základě podobných zážitků napsal. Tady je jeden z nich.