Spiritualita

Dívám se nejen na svět kolem sebe, ale také do svého nitra. Hledám Boha a snažím se žít s ním, v rámci svých možností a podle úrovně svého poznání. V této sekci nabízím své texty z oblasti duchovního života.

Kdysi dávno, v roce 2005, mně kdosi položil otázku, zda existuje spiritualita bez Boha. Vznikl z toho rozhovor pro jakýsi časopis (už nevím jaký...). Od té doby prošlo toto téma širokou reflexí i diskusí na různých úrovních. Myslím, že není na škodu přečést si moje tehdejší vyjádření, a srovnat si ho s tím, jak se na tuto věc díváme dnes....

Překvapilo mě, s jak velkým zájmem se setkaly moje citace z knihy Bruna Moriho Křesťanství bez náboženství. Proto dnes přináším další úryvky a věřím, že pro vás budou inspirací k novému promýšlení víry. (Zdůrazňuji, že jde o amatérský překlad s využitím google překladače.)

Loni jsem si v Římě koupil knížku Per un cristianesimo senza religione; Ritrovare la "Via" di Gesú di Nazaret (Křesťanství bez náboženství; Znovu objevit "Cestu" Ježíše z Nazareta) od italsko-kanadského kněze a teologa Bruna Moriho. Čtu ji už podruhé a nacházím v ní mnoho pohledů, které jsou mi blízké a sám bych je neuměl tak výstižně formulovat -...

Tento text vychází ze skutečného lidského příběhu. Napsal jsem ho před deseti lety do knížky Dotýkat se vrcholů, a vybavil jsem si ho v podledních týdnech a dnech, kdy prožívám intenzivní kontakt s přírodou.

Právě jsem prožil pár dnů na Božím Daru, v nádherném jarním počasí jsem chodil po české i německé straně Krušných hor. Vybavil jsem si přitom texty, které jsem kdysi na základě podobných zážitků napsal. Tady je jeden z nich.