Všichni jsme kněží
Jedním z projevů všeobecného kněžství je aktivní účast věřících na utváření společného názoru církve, zejména v otázkách manželství, rodiny, sexuality, genderu.
Od listopadu 2020 nahrávám každou středu v 18 hod. na facebook farnosti Teplice a na YouTube krátký komentář (max. 10 minut) k aktuálním událostem. Snažím se je interpretovat v duchu sociální nauky církve. Komentáře najdete zde:
Jedním z projevů všeobecného kněžství je aktivní účast věřících na utváření společného názoru církve, zejména v otázkách manželství, rodiny, sexuality, genderu.
Ježíš prožíval Boha jako Tajemství a Sílu lásky, do které se cítil tak hluboce ponořen, že nemohl dělat nic jiného, než to projevovat ve svých postojích a činech a milovat stejně jako Bůh, který v něm přebýval.
I když nezměníme celý systém, můžeme pomáhat těm, kdo jsou nejvíc poškozeni. I když nezajistíme spravedlnost pro všechny, můžeme projevit solidaritu těm, na které nespravedlnost nejvíc doléhá. I když nenasytíme všechny hladové, můžeme rozdávat chléb pro duši.
Když jsem sledoval ty hektické události kolem úmrtí papeže Františka a volby nového papeže, tak jsem si říkal: ať to bude kdokoliv, rozhodně mu nezávidím. Co všechno se od něj očekává: že bude zbožný, odpovědný, dobrý manažer a zároveň diplomat, mediálně atraktivní, inteligentní a teologicky vzdělaný, ale taky politicky informovaný, měl by mluvit...
Jak je to s vírou a antikoncepcí? Jak pracuje učitelský úřad církve? A kolik vydělává kněz?
Duch svatý není výhradním majetkem papeže a biskupů. Duch svatý naplňuje mysl a srdce každého křesťana.
Synodální cesta nezůstane jen epizodou, která by skončila s volbou nového papeže. Proměnu církve zdola už nikdo nezastaví.
Bůh se neztotožňuje s arogancí moci. Je vždy na straně trpících. A dává jim naději.
Dnešní svět potřebuje lidi, kteří dovedou spolupracovat na dobrém díle, i když vycházejí z různých názorových a duchovních zdrojů.