Tady budu stručně komentovat cokoliv, co se děje kolem nás: dívám se na svět očima křesťana. Přemýšlím o tom, co vidím. Snažím se převést to do slov.

Tady, v Biskupském pivovaru, nás včera pohostil litoměřický biskup Stanislav Přibyl. Pak jsme dvě hodiny diskutovali nad synodními tématy spolu s Radkem Vašinkem, farářem z Hrádku, a Martinem Davídkem, bývalým generálním vikářem.

Dnes je svátek sv. FRANTIŠKA SALESKÉHO, podle nějž se jmenujeme salesiáni. Kdysi jsem navštívil jeho rodiště - hrad Thorens ve Francii a kostel, kde byl pokřtěn.

Před 71 lety, 17. ledna 1953, zemřel "Staříček" IGNÁC STUCHLÝ, zakladatel českého salesiánského díla. To výročí ve mně vždycky vzbudí vzpomínky na šest a půl roku, které jsem prožil ve Fryštáku – v domě, kde Staříček toto dílo v roce 1927 zahajoval. Dokonce jsem několik let bydlel přímo v jeho pokoji.

... a našel jsem citát, o který se musím podělit. Václav Havel ho napsal ve chvíli, kdy už dva roky seděl ve vězení. Je v něm víra, naděje i láska (Dopis č. 82):

V rodinách mých synovců a neteří je v této chvíli 18 malých dětí – nejmladšího Šimona jsme na Silvestra pokřtili. Další dvě děti jsou na cestě, jedna neteř čeká na adopci.

V Doubravníku se sešlo společenství všech generací – od dvouměsíčních dvojčat po 84letou babičku. Nemusel jsem moc přednášet, spíš jsme diskutovali.

Oslovila mě redaktorka Hospodářských novin s dotazem, jak prožívají vánoce vězni. Něco jsem jí řekl ze své zkušenosti, a taky jsem jí zprostředkoval kontakt na svého kamaráda - bývalého vězně. Včera to vyšlo jako příloha tiskem i na webu.

Včera jsem vylezl na Kletečnou (709 m). To je ten kopec naproti Milešovce, kam nevede značená cesta. Asi proto mně trvalo sedm let, než jsem se tam vydal. Ten výstup i výhled určitě stojí za to!