Tady budu stručně komentovat cokoliv, co se děje kolem nás: dívám se na svět očima křesťana. Přemýšlím o tom, co vidím. Snažím se převést to do slov.

Když jsme se stali mistry světa v hokeji před čtrnácti lety, tak zároveň vrcholila volební kapaň před parlamentními volbami. Napsal jsem si tenkrát tuhle úvahu:

Před 15 lety zemřel P. Josef HRBATA, známý autor biblických výkladů PERLY A CHLÉB. Narodil se před 100 lety - 6. dubna 1924 v Habrůvce u Brna, ale většinu kněžského života prožil jako farář v tyrolském Obergurglu, nejvýše položené farnosti v Evropě (1950 m).

16. dubna uplyne 50 let od pohřbu kardinála Štěpána Trochty v Litoměřicích. Zúčastnil se ho také krakovský kardinál Karol Wojtyla, který se o čtyři roky později stal papežem. Komnunistický režim zakázal zahraničním hostům na pohřbu mluvit, Wojtyla však zákaz porušil a pronesl nad rakví krátký proslov, v němž kardinála Trochtu označil za mučedníka. ...

Tady, v Biskupském pivovaru, nás včera pohostil litoměřický biskup Stanislav Přibyl. Pak jsme dvě hodiny diskutovali nad synodními tématy spolu s Radkem Vašinkem, farářem z Hrádku, a Martinem Davídkem, bývalým generálním vikářem.

Dnes je svátek sv. FRANTIŠKA SALESKÉHO, podle nějž se jmenujeme salesiáni. Kdysi jsem navštívil jeho rodiště - hrad Thorens ve Francii a kostel, kde byl pokřtěn.

Před 71 lety, 17. ledna 1953, zemřel "Staříček" IGNÁC STUCHLÝ, zakladatel českého salesiánského díla. To výročí ve mně vždycky vzbudí vzpomínky na šest a půl roku, které jsem prožil ve Fryštáku – v domě, kde Staříček toto dílo v roce 1927 zahajoval. Dokonce jsem několik let bydlel přímo v jeho pokoji.

... a našel jsem citát, o který se musím podělit. Václav Havel ho napsal ve chvíli, kdy už dva roky seděl ve vězení. Je v něm víra, naděje i láska (Dopis č. 82):