Milí občané Líšně...
Článek v lednovém čísle místního měsíčníku LÍŠEŇSKÉ NOVINY.
Po celý jubilejní rok 2025 nás provází motto, které vyhlásil papež František: Poutníci naděje. V této sekci budu sdílet své myšlenky a texty, které v nás mohou probouzet naději.
Článek v lednovém čísle místního měsíčníku LÍŠEŇSKÉ NOVINY.
18. - 25. ledna probíhá týden modliteb za jednotu křesťanů. V lednu je to už podruhé, po aliančním týdnu, který se konal 5. -12. 1. V Teplicích jsme se každý rok scházeli k modlitbám společně s dalšími církevmi. Před několika lety z toho vzešla tato úvaha.
Před třemi lety jsem zveřejnil komentář, který mně připadá aktuální i dnes. Stále se učíme respektovat odlišné názory, stále hledáme cestu, jak spolu komunikovat o konktroverzních věcech.
Současný člověk většinou nechodí do kostela na mši, to ale neznamená, že by tam nechodil vůbec. Co znamená kostel pro toho, kdo není věřící křesťan?
Další z mých vězeňských příběhů. Je výjimečný, takové zázraky se dějí málokdy. Ale dějí se...
Ve čtvrtek 9. ledna podepsali kardinál Christoph Schönborn, vrchní rabín Jaron Engelmayer a předseda islámské náboženské obce v Rakousku Ümit Vural Vídeňskou deklaraci s názvem Náboženství za mír. V současné rozdělené společnosti je to velmi dobrý příklad úsilí o vzájemný respekt, teoleranci a spolupráci.
V příběhu Ježíšova narození vystupují různí lidé. Co nám jejich postoje můžou říct dnes? Koho k nim dnes můžeme přirovnat? S kým z nich se můžeme ztotožnit?
6. ledna 2025 se stala řeholnice Simona Brambilla prefektkou Dikasteria pro instituty zasvěceného života a společnosti apoštolského života. Kardinál Ángel Artime byl jmenován proprefektem. Je to poprvé v historii, kdy má žena v katolické církvi tak vysokou funkci.
Tváří v tvář mnoha výzvám, které se zdají být protikladné, se Bůh nikdy nezastaví - dobře to slyšme: Bůh se nikdy nezastaví - najde tisíc způsobů, jak oslovit každého z nás, ať jsme kdekoli, bez vypočítavosti a bez podmínek, a otevře i v nejtemnějších nocích lidstva okna světla, která tma nemůže zakrýt (srov. Iz 9,1-6).
Většinu z nás rozdílné datum velikonoc nijak nevzrušuje - pravoslavní jsou daleko... Ale nejsou, máme jich i u nás destítky tisíc, v Teplicích mají kostel hned vedle našeho katolického, a bývá o nedělích a svátcích plný. A navíc - východní datum využívá i řeckokatolická církev. Neměli bychom se tedy vzdávat naděje, že se na společném datu velikonoc...