Sociální etika  

Křesťanská etika se zabývá také etickými principy pro dobré fungování společenských institucí. Její závěry jsou formulovány v dokumentech sociální nauky církve. Zde najdete moje příspěvky k těmto tématům.

Stále znovu se setkávám lidmi, kteří tvrdí, že vpád Ruska na Ukrajinu 24. února 2022 nikdo nečekal, že to všechny překvapilo, že Putin udělal přes noc nesmyslné rozhodnutí. Proto nabízím svůj komentář, který jsem zveřejnil ve středu 23. 2. 2022 - těsně před zahájením ruské invaze.

V nedávném komentáři jsem polemizoval s kardinálem Sarahem, který vnímá západní civilizaci jako strůjce všeho zla. Několik lidí ve svých reakcích naopak Saraha obhajovalo. Nabízím proto text komentáře z března 2022, pár týdnů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, který se zabývá stejným tématem v tehdejším kontextu.

Našel jsem ještě jeden text k svátku svatého Josefa Dělníka. Malý výklad křesťanského pojetí práce podle sociální nauky církve.

Demokracie je postavena na hodnotách, které si sama nemůže dát. Pokud je nesdílejí občané, přestává fungovat. Text mého otce Cyrila Martinka napsaný asi před deseti lety:

V době před Kristem existovaly ve světě jen despotické společnosti. Předchůdcem demokracie bylo zřízení některých městských států v starověkém Řecku v 6. – 4. století před Kristem,...

Ve čtvrtek 9. listopadu jsme si v rámci Hovorů v krčku povídali s prof. Petrem KRATOCHVÍLEM, politologem, který zkoumá vztah mezi náboženstvím a globální politikou. Záznam večera najdete zde:

Takhle zamlženo bylo o víkendu v okolí Centra Mariapoli ve Vinoři. A podobně zamlžená byla i témata, o kterých jsme mluvili (i když i mezi nimi chvílemi prosvítalo slunce, podobně jako na dnešní obloze):