Duchovní služba ve vězení

Dvanáct let jsem byl aktivně zapojen do pastorace ve věznicích - zpočátku jako dobrovolník v Praze-Ruzyni, později jako kaplan ve věznicích Bělušice a Teplice. Zde nabízím své zkušenosti z této oblasti.

Základní informace o duchovní službě ve věznicích v prezentaci:

Děijny duchovní služby ve věznicích - prezentace:

O naději

28.03.2024

K velikonocům patří naděje. Zelený čtvrtek i Velký pátek jsou dny nejhlubší bolesti, ale stále jimi prosvítá naděje na vzkříšení a na nový život. Před lety jsem přemýšlel o tom, co znamená naděje pro lidi, kteří jsou zavření ve vězení.

Dnes jsme se sešli v Arcibiskupskem paláci, abychom sdíleli své zkušenosti z doprovázení vězňů po propuštění. Biblicky to uvedl Láďa Heryán, praktické zkušenosti sdělil Radek Jurnečka. Duha nad Prahou nám pak potvrdila, že Bůh zůstává s námi.

- Já jsem věřící, ve dvaceti letech jsem odevzdala život Pánu Ježíši. Moc mi to tenkrát pomohlo, začínala jsem s drogama, a díky církvi jsem toho nechala.

Nabízím vám příběh jednoho zločince, s nímž jsem pracoval ve vězení. Podobný přístup k životu má velké množství odsouzených, málokdo se však dopracuje k podobnému závěru.

Zvládne to?

28.03.2023

Nedávno jsem navštívil jednoho ze svých bývalých vězňů. Jeho příběh jsem popsal v knížce o duchovní službě ve věznicích.

Od mládí mu vadila nesvoboda, kterou musel za komunismu prožívat. Proto začal vymýšlet, jak se dostat přes hranice; po několika neúspěšných pokusech se mu to podařilo. Pět let žil velmi svobodně: procestoval svět, naučil se podnikat a obchodovat, vydělával peníze.

V pondělí 20. února 2023 se konala prezentace mé nové knížky v aule Jaboku. Své příspěvky přednesli Pavel Zvolánek, předseda spolku Vězeňská duchovenská péče a zástupce hlavního kaplana VSČR, Pavel Novák, ředitel České biblické společnosti, Ladislav Beneš, vyučující na ETF a recenzent knihy a Michal Kaplánek, vyučující na Masarykově univerzitě v...

Ve čtvrtek 24. 11. proběhla v zotavovně VSČR v Praze na Pankráci slavnostní prezentace mé nové knížky Duchovní služba ve věznicích. Zúčastnil se jí generální ředitel VSČR Simon Michalidis, předseda Ekumenické rady církví Tomáš Tyrlík, kardinál Dominik Duka nebo ředitel České biblické společnosti Pavel Novák.