Duchovní služba ve vězení

Dvanáct let jsem byl aktivně zapojen do pastorace ve věznicích - zpočátku jako dobrovolník v Praze-Ruzyni, později jako kaplan ve věznicích Bělušice a Teplice. Zde nabízím své zkušenosti z této oblasti.

Základní informace o duchovní službě ve věznicích v prezentaci:

Děijny duchovní služby ve věznicích - prezentace:

O naději

28.03.2024

K velikonocům patří naděje. Zelený čtvrtek i Velký pátek jsou dny nejhlubší bolesti, ale stále jimi prosvítá naděje na vzkříšení a na nový život. Před lety jsem přemýšlel o tom, co znamená naděje pro lidi, kteří jsou zavření ve vězení.

Dnes jsme se sešli v Arcibiskupskem paláci, abychom sdíleli své zkušenosti z doprovázení vězňů po propuštění. Biblicky to uvedl Láďa Heryán, praktické zkušenosti sdělil Radek Jurnečka. Duha nad Prahou nám pak potvrdila, že Bůh zůstává s námi.

- Já jsem věřící, ve dvaceti letech jsem odevzdala život Pánu Ježíši. Moc mi to tenkrát pomohlo, začínala jsem s drogama, a díky církvi jsem toho nechala.

Nabízím vám příběh jednoho zločince, s nímž jsem pracoval ve vězení. Podobný přístup k životu má velké množství odsouzených, málokdo se však dopracuje k podobnému závěru.

Zvládne to?

28.03.2023

Nedávno jsem navštívil jednoho ze svých bývalých vězňů. Jeho příběh jsem popsal v knížce o duchovní službě ve věznicích.

Od mládí mu vadila nesvoboda, kterou musel za komunismu prožívat. Proto začal vymýšlet, jak se dostat přes hranice; po několika neúspěšných pokusech se mu to podařilo. Pět let žil velmi svobodně: procestoval svět, naučil se podnikat a obchodovat, vydělával peníze.

V pondělí 20. února 2023 se konala prezentace mé nové knížky v aule Jaboku. Své příspěvky přednesli Pavel Zvolánek, předseda spolku Vězeňská duchovenská péče a zástupce hlavního kaplana VSČR, Pavel Novák, ředitel České biblické společnosti, Ladislav Beneš, vyučující na ETF a recenzent knihy a Michal Kaplánek, vyučující na Masarykově univerzitě v...