Nemohl jsem začít dalším zlem

27.08.2022

Pan Vocásek byl zkušený podvodník. Ve svých padesáti letech seděl už pošesté, od mládí se živil krádežemi a podvody. Jak získával zkušenost, dostával se do stále vyšších pater špinavého byznysu a rukama mu procházely desítky milionů korun. Měl svého advokáta, který ho v trestné činnosti podporoval: bral za své služby nemalé peníze a každá další kauza pro něj znamenala nový výdělek.

"Pane kaplane, mě už to nějak přestává bavit. V mládí jsem to bral jako adrenalin, ale teď? Pořád žít v nejistotě, kdy mě chytnou... Ale hlavně - uvědomovat si, kolik lidí kvůli mně přišlo o majetek, o dům, o své celoživotní úspory! Víte, od té doby, co jsem začal číst Bibli, to mnohem víc cítím. Objevuju jiný svět - ono se snad dá žít i čestně, bez podrazů, dívat se lidem bez výčitek do očí!"

Brzy měl možnost si tento nový přístup vyzkoušet: soud projednával jeho další čtyři kauzy. Ke třem se přiznal, postiženým se omluvil a zavázel se zaplatit škodu. Ke čtvrté nebyl dostatek důkazů a advokát mu slíbil, že ho z ní dostane. Pan Vocásek musel řešit dilema: využít tuto nabídku, nebo se přiznat, přijmout dva roky trestu navíc a zase platit (šlo o nemalé peníze)? Byl to těžký vnitřní boj; nakonec se rozhodl pro druhou možnost. Advokát tomu nechtěl věřit, opakovaně ho přemlouval, ať není sám proti sobě. Když na to nepřistoupil, definitivně ukončili spolupráci.

"Víte, pane kaplane, asi mě ta četba Bible, rozhovory s vámi, ale hlavně to vědomí Boha hodně změnily. Dřív jsem nerozlišoval mezi dobrem a zlem. Teď vnímám ten protiklad velice silně. A když jsem se konečně rozhodl dělat dobro, tak jsem přece nemohl začít dalším zlem."