O lidské důstojnosti

18.05.2023

Nabízím vám příběh jednoho zločince, s nímž jsem pracoval ve vězení. Podobný přístup k životu má velké množství odsouzených, málokdo se však dopracuje k podobnému závěru.

Od mládí mu vadila nesvoboda, kterou musel za komunismu prožívat. Proto začal vymýšlet, jak se dostat přes hranice; po několika neúspěšných pokusech se mu to podařilo. Pět let žil velmi svobodně: procestoval svět, naučil se podnikat a obchodovat, vydělával peníze.

Když se po revoluci vrátil do Česka, začal podnikat ve velkém. Pochopil, že když je člověk chytrý a chce být bohatý, může se mu dařit, pokud půjde tvrdě za svým cílem. A taky pokud v sobě potlačí vztahy k lidem a morálních zásady. Říká se tomu "dělat peníze". Kšefty se točily, vydělával miliony, jezdil drahými auty, lítal po světě, užíval si alkoholu a sexu, neplatil daně, vydíral své společníky, vlastní průšvihy se mu vždy na poslední chvíli podařilo svalit na jiné. Pak jednou zorganizoval tajný byznys se semtexem, ale ten při převozu vybuchl a v autě zahynuli dva lidé. Byl obviněn z dvojnásobné vraždy a odsouzen na dvacet let.

Aby nemusel absolvovat dlouhý trest, pokusil se o sebevraždu. Nepodařila se mu. V té chvíli si řekl: asi mě tady Bůh ještě chce mít.

Kriminál není jen školou zločinu, ale taky příležitostí k tomu, aby se člověk začal jinak dívat na sebe a na svět. On toho využil vrchovatě. V četbě, v rozhovorech se spoluvězni, pedagogy a vězeňskými kaplany i v každodenním dialogu s Bohem si postupně uvědomoval, co je v životě důležité. Rozpomínal se na své zkušenosti z dětství a mládí, na své milující rodiče i zbožnou babičku. Pomalu začínal chápat, co to znamená být člověkem.

Krátce před svým propuštěním mně řekl, jak si za ta léta nesvobody přeskládal hodnoty: "Když máte na prvním místě peníze a vyděláváte desítky milionů, musí jít stranou morálka i lidské vztahy. Myslíte jen na to, jak vyzrát na ostatní, abyste vydělal nejvíc. Teď už nechci tolik peněz. Na prvním místě mám vztahy – ke své partnerce, k ostatním lidem a k Bohu. Na druhém hledání a prožívání krásy: příroda, umění, poznávání světa… A na třetím peníze – jen jako prostředek, abych mohl plně prožít ty první dvě hodnoty."

Většina lidí při dlouhodobém pobytu ve vězení ztrácí i poslední zbytky své lidské důstojnosti. Někteří ji naopak objeví. Věřím, že on je jedním z nich.

(Dotýkat se vrcholů, s. 9-10)