Sekce pro sociální otázky při ČBK

23.10.2022

Takhle zamlženo bylo o víkendu v okolí Centra Mariapoli ve Vinoři. A podobně zamlžená byla i témata, o kterých jsme mluvili (i když i mezi nimi chvílemi prosvítalo slunce, podobně jako na obloze):

• Množství těch nejchudších lidí na světě už se čtyřicet let snižuje - to je velmi dobrá zpráva. Ale v důsledku války na Ukrajině se ten trend může obrátit... (Bolek Vraný)

• Letos v září se konalo v Assisi světové setkání hnutí Františkova ekonomie. Jde především o mladé idi, kteří se inspirují svatým Františkem a usilují o takovou ekonomiku, která by respektovala lidskou důstojnost a byla šetrná k přírodě: www.frantiskovaekonomika.org. (Pepa Zvoníček)

• Čím více máme svobody, tím více prostoru dáváme těm, kdo nás ohrožují. Žijeme v napětí mezi svobodou a bezpečností. Svoboda je veliký dar, ale málokdo s ní umí odpovědně zacházet. (Jindřich Šrajer)

• Vznik internetu přinesl zásadní zlom v mediálním světě: vytvořil prostor pro šíření dezinformací. Proto je nutné umět rozlišovat věrohodnost zdrojů, ze kterých čerpáme. Taková mediální výchova musí začínat v rodině a pokračovat ve škole a v církvi. (Jaromír Talíř, Jiří Zajíc)

• Pandemie zpomalila globální ekologickou katastrofu tím, že se méně cestovalo i vyrábělo, válka na Ukrajině ji naopak zhoršuje. (Hana Čížková)