Synoda začala!

05.10.2023

Včera bylo ve Vatikánu zahájeno první zasedání synody o synodalitě. Poprvé v historii se ho účastní kromě biskupů také laici, včetně asi padesáti žen. Účastníci sedí ve smíšených skupinách kolem kulatých stolů, které "připomínají, že nikdo z nás není protagonistou synody. Tím je Duch svatý, a pouze se srdcem, které je plně připraveno nechat se vést Duchem, budeme schopni odpovědět na volání, které jsme dostali." (kard. Hollerich)

Papež František v úvodním kázání mimo jiné řekl: "Ježíšův vstřícný pohled nás vybízí, abychom byli pohostinnou církví, nikoli církví se zavřenými dveřmi. Abychom se stávali církví, "jejíž jho netlačí", která neukládá břemena a která všem opakuje: "Přijďte, vy unavení a obtížení, vy, kteří jste ztratili cestu nebo se cítíte vzdálení, vy, kteří jste zavřeli dveře naději: Církev je tu pro vás!". Církev otevírá své brány všem, všem, všem!"

Hlavním úkolem synody bude najít způsob, jak by měla církev lépe žít a pracovat, aby naplnila poslání, které má v současném světě: "Boží láska je lékem, který může uzdravit dnešní zraněné lidstvo, a naším posláním jako církve je být znamením této lásky." (kard. Grech)