Synodní jednání

06.10.2023

Dnes se po celý den jedná v plénu. Zástupci skupin referují o včerejších diskusích, kdy si sdělovali zkušenosti z dosavadního synodního procesu.

Dominikán Timothy Radcliff při úvodní duchovní obnově řekl: "Až začneme jednat, tak si nebudeme rozumět, a dokonce se budeme hádat. Ale Bůh nás povede dál, směrem ke smrti a vzkříšení církve. Prosme ho, aby nám dal také naději, že tato synoda povede k obnově církve, a ne k rozdělení; naději, že se navzájem sblížíme jako bratři a sestry."

Tu nejednotu si všichni uvědomují. Proto klade papež i další organizátoři tak velký důraz na modlitbu: uvědomují si, že bez Božího vedení nejsme schopni najít řešení. A ty momenty společné modlitby, které můžeme živě sledovat na vatikánském webu, jsou opravdu silným zážitkem.

Lidem zvyklým na politické vyjednávání papež opakovaně vysvětluje, že synoda není parlament, že nehledá matematickou většinu, ale konsenzus. To předpokládá intenzivní vzájemné naslouchání.

Na včerejším brífinku prefekt Dikasteria pro komunikaci Paolo Ruffini vysvětloval, proč na synodní jednání nemají přístup novináři. Důvodem je zkušenost z minulých synod, kdy se chytli jednoho tématu – rozvedených, homosexuálů, celibátu – a nevšímali si jiných, podstatnějších věcí.