Ve zločineckém prostředí ztratíte všechno

10.08.2022

"Když žijete ve zločineckém prostředí, ztratíte postupně všechny lidi a všechny hodnoty. Život se vám zúží do jediného zájmu, kterým jsou peníze. Lidské vztahy, včetně těch nejbližších, navazujete podle toho, co vám vynesou. Ze stejného důvodu je ztrácíte. Milenka či přítel se můžou přes noc stát nepřáteli na život a na smrt, pokud ohrožují váš byznys. Nikomu nevěříte, každý je konkurent. Lež, podrazy, násilí jsou běžné způsoby, jimiž prosazujete svoje zájmy. Pravda, morálka, kultura, Bůh - to všechno vám nic neříká."

To jsou slova Ladislava N., který strávil ve vězení 18 let. Byl odsouzen za vydírání, poškozování cizí věci, nedovolené ozbrojování, a dvojnásobnou vraždu. Ve věznicích navštěvoval kaplany a s jejich pomocí postupně měnil své názory a hodnoty. Krátce před svým propuštěním řekl: "Měl jsem hodně času přemýšlet o sobě a o smyslu svého života. Dospěl jsem k nové stupnici hodnot, podle které bych teď chtěl žit: Na prvním místě lidské vztahy, žít s někým a pro někoho; na druhém místě příroda, kultura, svět; a až na třetím místě peníze, protože bez nich nelze naplnit ty první dvě hodnoty."

Ladislav N. byl předčasně propuštěn v roce 2013 se sedmiletou podmínkou. Po jejím vypršení prohlásila soudkyně, že se osvědčil - ničeho protizákonného už se nedopustil.