Putování

Putování mně pomáhá odreagovat se od všedních starostí, záskat nadhled, poznávat přírodu, kulturu, dějiny. Vyhledávám především místa, která mají duchovní náboj. S některými z nich se můžete seznámit v této sekci.

GLENDALOUGH

06.07.2023

Jeden z nejvýznamnějších irských raně křesťanských klášterních komplexů, s ruinami sedmi kostelů. Nachází se v pohoří Wicklow v malebném údolí s dvěma jezery, pouhých 50 km od Dublinu. Založil ho poustevník svatý Kevin v 6. století. Dnes je Glendalough poutním místem i turistickou destinací.

Land´s End - nezjápadnější výběžek Anglie. Turistická stezka z Penzance je dlouhá 25 km a nabízí úchvatné pohledy na moře, skály, pláže, útesy... Ale není to žádná procházka: i když se stále nacházíte mezi 0 - 80 m nad mořem, tak překonáte celkové převýšení 900 metrů!

Katedrála z 12. století, kousek od Bristolu, působí v kontextu malého města a blízké přírody jako zjevení. Jemné žebroví a dvojité oblouky vrcholné anglické gotiky. Druhé nejstarší fungující hodiny na světě (1390; pražský orloj je čtvrtý). A pro mě východisko pěší pouti do mýtického Glastonbury.

Ruiny impozantní katedrály na izolovaném sklanatém kopci uprostřed Irska. Okolo roku 450 zde svatý Patrik údajně pokřtil krále Aenguse. Původně královský hrad, pak sídlo arcibiskupů, od 18. století mimo provoz. Po třicetikilometrové pěší túře idylickou krajinou nádherný poutnický cíl.

Na ostrůvku 12 km od jihozápadního pobřeží Irska se nachází zbytky kláštera ze 7. století, zasvěceného archandělu Michaelovi. Od moře k nim vede 600 schodů. Jde o součást světového kulturního dědictví UNESCO. O návštěvu je velký zájem, místo na loďce z přístavu Portmagee je třeba rezervovat několik měsíců předem. A pak musíte mít štěstí na počasí -...

Boží Dar

18.05.2023

Konečně jsem se dostal k tomu, abych tady vyvěsil pár fotek ze svého nedávného výletu na Boží Dar. Šlapal jsem podle česko-saské hranice, objevovoval jsem krásy přírody i lidské vynalézavosti (12 km dlouhý Blatenský kanál), ale taky stopy původních obyvatel a jejich duchovního zaktovení (kapličky).

Jednotlivá místa nejsou spojena žádnými poutními cestami. Tak jsem se rozhodl jednu takovou cestu vytvořit. V neděli 19. června jsem se vydal na kole z Turína na Sacra di San Michele v Piemontu. Odtud jsem jel přes Alpy a přes celou Francii na Mont Saint Michel v Normandii.
Při této ANDĚLSKÉ POUTI jsem se modlil za to, aby se...

Tirana

11.01.2021

Pokud přijíždíte do hlavního města Albánie autobusem (vlakem se tam nedostanete, nejbližší nádraží je 18 km od centra a projíždí jím jen dva vlaky denně), budete muset vystoupit na nevzhledném parkovišti s nezpevněným povrchem bez jakýchkoli informačních tabulí. Jeden až dva kilometry do centra zdoláte buď pěšky, nebo městskou dopravou. A v centru...