Mezi dobrem a zlem
Vnímat bolest obětí zneužití neznamená ztratit úctu k těm, kdo ho způsobili. Vnímat krizi demokracie neznamená směřovat k totalitě.
Od listopadu 2020 nahrávám každou středu v 18 hod. na facebook farnosti Teplice a na YouTube krátký komentář (max. 10 minut) k aktuálním událostem. Snažím se je interpretovat v duchu sociální nauky církve. Komentáře najdete zde:
Vnímat bolest obětí zneužití neznamená ztratit úctu k těm, kdo ho způsobili. Vnímat krizi demokracie neznamená směřovat k totalitě.
Co má společného Putinova válka a Istanbulská úmluva? Jak zastavit násilí kolem nás?
Co je jádrem křesťanství? Věřit jako církev, nebo jednat jako Ježíš?
Mnoho členů komunity LGBTQ+ se v katolické církvi stále necítí doma. Můžeme to změnit?
"Něco vám povím. Když někdo leze do mateřské školky oknem, nezamýšlí nic dobrého. Paní učitelka ovšem chodí hlavním vchodem, namačká kód a bzučák jí otevírá. Když pak přijdou děti do školky, už z šatničky slyší její hlas, jak každého vítá jménem a ptá se, jak se má. Po svačině je bere ven na hřiště, jde před nimi a děti ji...
Nemusíme čekat na rozhodnutí z Vatikánu. Synodální církev můžeme tvořit už dnes.
Kněz má být člověkem hluboké víry a modlitby. To však nestačí k tomu, aby spolu s dalšími křesťany vytvářel církev, která bude skutečně církví Kristovou.
Jelikož se v diskusích o synodě často mluví o rozporech, které jsou (spíše symbolicky) spojovány s odlišným přístupem Německa a Polska, uvádím zde pracovní překlad právě těchto dvou národních zpráv. Každý si tak může udělat vlastní obrázek, v čem tyto rozpory spočívají a jak je dotyční zástupci vnímají. Připomínám, že zprávy byly připraveny předem,...
Často překážíme Božímu působení, místo abychom mu otvírali cestu. Bůh však zůstává svobodný.