Synoda o synodalitě

Od počátku jsem se aktivně zapojil do synodálního procesu zahájeného papežem Františkem. Zde s vámi chci sdílet své názory a zkušenosti.

Těsně před zahájením synody vydal papež František novou encykliku Laudate Deum – Chvalte Boha. Navazuje na encykliku Laudato sii z roku 2015; ještě silnějšími argumenty a naléhavějšími slovy vyzývá lidi k rychlým akcím pro záchranu našeho životního prostředí.

Je důležité hledat a poznávat pravdu. Přitom se však setkáváme s lidmi, kteří chápou pravdu jinak než my, jejichž názor se liší od toho našeho, často přímo diametrálně. Může se to týkat věcí morálky, víry či politiky, a může jít i o lidi z naší vlastní rodiny či církve.

Jedno z našich exercičních témat se týkalo hledání pravdy v duchovních, náboženských a církevních otázkách. Vytvořil jsem si jakousi jednoduchou vlastní metodu, která by mohla pomoci i vám. Spočívá v následujících pěti pravidlech. K nim přidávám několik citací papeže Františka.

Tento dokument byl vydán 20. června 2023 a dosud neexistuje oficiální překlad do češtiny. První část (A) obsahuje popis a základní myšlenky dosavadního procesu, druhá část (B) navrhuje konkrétní témata pro jednání podzimního zasedání synody.

Včera jsem dostal mailem ze sekretariátu evropských biskupských konferencí text Závěrečného dokumentu Evropské synody v italštině a angličtině. Na webu zatím nevisí, ale snad se tam brzy objeví. Chci se s vámi podělit o své první dojmy.

V roce 1998 jsme ve Fryštáku založili skupinu s názvem Starost a naděje, v níž jsme uvažovali o reformě církve. Ten příběh je zajímavý v souvislosti se současným synodním procesem. Jelikož ho málokdo zná, chci vám ho připomenout. V úvodu nabízím vysvětlující text, který jsem napsal roku 2002, pak následuje plné znění Listu pastýřům.

V týdnu od 5. do 12. února se konala v Praze evropská kontinentální synoda. Jde o další krok v synodním procesu, který zahájil papež František na podzim 2021. Setkání zástupců všech 39 biskupských konferencí bylo silným zážitkem nejen pro přímé účastníky (za ČR Jan Graubner, Hana Pohořalá, Prokop Brož a Josef Mikulášek), ale i pro dalších 270...

Obdivuhodnou práci předvedli členové redakční skupiny, kteří od včerejšího večera zpracovávali text závěrečného dokumentu. Jeho čtení trvalo přes hodinu a půl, musel se k tomu o 40 minut prodloužit ranní blok. Je to pokus o skutečně věrnou reprodukci všech názorů, často protichůdných, které na synodě zazněly. V následné hodinové diskusi zazněly...

Každý den se děje něco nového. Dnes třeba jsem se poprvé (a naposledy) dostal do on-line diskusní skupinky. Bylo to určitě zajímavější, než sledovat příspěvky v plénu. Celkem se nás sešlo 11 - z Česka Zdeňka Švédová, Petr Šikula a já, jeden Slovák, Ukrajinec, Slovinec, ostatní (asi) Italové a Italky. Názory opět různorodé - na jedné straně: "když...